PhDr. Jaroslava Dosedlová, Ph. D.
KATEGORIE TANEC >> Tanec, taneční terapie
ZASLAT DOTAZ ODBORNÍKOVI >>
ODBORNÍKEM DŘÍVE ZODPOVĚZENÉ DOTAZY >>
ZEPTALI JSTE SE
Dobrý den, paní Dosedlová,
chtěla bych se zeptat, jakou má hodina primitivní exprese strukturu a jak účastníky na hlavní aktivity nejlépe připravit?
Děkuji Vám za odpověď,
S. Kučerová
ODBORNÍK ODPOVÍDÁ
Dobrý den, paní Kučerová,
každá hodina primitivní exprese má své úvodní, hlavní a závěrečné aktivity.
Cílem úvodní části je převést verbální komunikaci ve skupině na neverbální, zorientovat se v prostoru a obsáhnout ho, navodit kontakt s vlastním tělem a navázat neverbální kontakt s ostatními.
Účastníci se převléknou do pohodlného oděvu, pokud to podmínky umožňují, jsou bosi, aby lépe cítili kontakt s podlahou. Úvodních 15 – 20 „rozehřívacích“ minut nemusí doprovázet žádná hudba. Lidé se volně procházejí po prostoru, protahují se, zívají, uvolňují se. Svět slov je nahrazován neverbální komunikací. Vedoucí zadává různé styly chůze (v předklonu, široce a těžce jako medvěd, lehce ve výponu, z pomalé chůze zrychlovat až téměř do běhu a zase zpomalovat až do zastavení, ostře měnit sm ěry na tlesknutí atd.). Skupina může cvičit i některá energetizační cvičení, dechová cvičení a rozcvičí si jednotlivé části těla. Soustředí se hlavně na vertikální a horizontální tělesnou osu a a rozvíjí smysl pro rovnováhu. Následují hlavní aktivity primitivní exprese, pohybové sekvence doplněné vokalizací, které jsou doprovázeny hrou na bubny a perkuse. Cílem závěrečných aktivit je vygradovat pozitivní atmosféru ve skupině, posílit její kohezi a nechat v klidu doznít rytmy i pohyb.
S pozdravem
J. Dosedlová